W dniach 7 – 8 maja odbyła się wycieczka do Warszawy dla uczniów klas IV – VIII. Stolicę uczniowie odwiedzili już
w ubiegłym roku, ale tym razem w planie były inne miejsca do zwiedzania. Warszawa przywitała przybyszy dniem chłodnym, chociaż to maj, ale słonecznym.
W pierwszym dniu wycieczki szkolnej zwiedzaliśmy z przewodnikami Polskie Radio . Dziennikarze, którzy nas oprowadzali, pokazali nam studia najpopularniejszych programów radiowych: Programu I, II, IV i Radia Dzieciom. Oglądaliśmy pracę dziennikarzy radiowych, ponieważ nasz spacer odbywał się w czasie trwania audycji na żywo – radio przecież nie ma przerwy, cały czas nadaje program. To wymagało od nas zachowania ciszy i dużej dyscypliny. Polskie Radio to najstarsze radio w Polsce, ma około 100 lat. Dowiedzieliśmy się też, jak pracują dziennikarze i reporterzy Radiowej Agencji Informacyjnej. Oprowadzający nas przewodnicy byli bardzo mili, wszystko wyjaśniali, posługiwali się również piękną polszczyzną. Miło było ich słuchać. Po zwiedzeniu radia udaliśmy się do warszawskich Łazienek, najpopularniejszego chyba parku w Warszawie. Spacer zaczęliśmy od Belwederu, pałacu , w którym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje gości z całego świata. Akurat przybyła jakaś zagraniczna delegacja, więc można było zobaczyć, jak takie wizyty się odbywają. Przechodząc przez Łazienki razem z panią przewodnik, widzieliśmy pomnik Fryderyka Chopina, pałac na wodzie, teatr na wyspie i pomnik Jana III Sobieskiego. Zwiedzaliśmy też bardzo ciekawy ogród chiński. Natomiast przewodnik wyjaśnił, od czego pochodzi nazwa Łazienki, którą nadano warszawskiemu parkowi.
8 maja 2019 roku był drugim dniem wycieczki do Warszawy. W tym dniu zwiedziliśmy Sejm i Muzeum Wojska Polskiego. W Sejmie mogliśmy zobaczyć główną salę obrad. Pani przewodnik opowiadała nam, jak odbywają się obrady Sejmu i kto zajmuje dane miejsce. Mogliśmy także zobaczyć lożę prezydencką. Duże wrażenie zrobiło na nas oglądanie na żywo polskiego parlamentu, ponieważ do tej pory miejsce to znaliśmy tylko z telewizji. Każde dziecko miało też czas na robienie zdjęć i zadawanie pytań. Po zakończeniu zwiedzania Sejmu przeszliśmy ulicami bardzo ruchliwej Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie czekał na nas już przewodnik.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądania wystawy dotyczącej II wojny światowej. Mogliśmy zobaczyć jak w tamtych czasach wyglądały sklepy i ulice. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się broń i pojazdy używane podczas
II wojny światowej. Kolejną wystawą, jaką zobaczyliśmy, była wystawa oręża z czasów średniowiecza. Zobaczyliśmy, jak wyglądały zbroje rycerzy, broń z dawnych czasów, a także ubrania, które wtedy noszono. Na koniec tej wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkę w postaci zdjęcia grupowego.
Jakub Adamczyk, kl VI
Kamil Adamczyk kl VI