Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Gacach Słupieckich

17 maja 2017 r. Gmina Łubnice podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na dofinansowanie zadania pn.: „ Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej w Gacach Słupieckich w Gminie Łubnice ” realizowanego w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. „Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej”.

Źródła finansowania zadania: WFOŚiGW w Kielcach – 19921,  Gmina Łubnice – 5289,26 zł

 

Dzięki pozyskanej dotacji z WFOŚiGW w Kielcach w naszej szkole powstała pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej. W ramach dotacji został zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne, które są wykorzystywane przez uczniów na zajęciach lekcyjnych, podczas realizacji tematyki ekologiczno-przyrodniczej ujętej w programach nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz na zajęciach pozalekcyjnych. Na zajęciach pozalekcyjnych treści programowe są rozszerzane o zagadnienia z edukacji ekologiczno-przyrodniczej w oparciu o zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne. Większość zajęć, które odbywają się w pracowni mają charakter doświadczeń i eksperymentów i dotyczą zagadnień odnawialnych źródeł energii, zanieczyszczenia środowiska, biodegradacji różnych materiałów, badania czystości wód, gleby. Niektóre zajęcia odbywały się w terenie   poza pracownią i wtedy uczniowie mieli możliwość wykorzystywania pomocy dydaktycznych do badania składników pogody , obserwacji meteorologicznych, badania ozonu w powietrzu, zanieczyszczenia powietrza.  Na zajęciach świetlicowych uczniowie korzystali z Eko-puzzli, gier ekologicznych, które nie tylko uatrakcyjniały zajęcia, ale także dostarczały ciekawych wiadomości o biologii i trybie życia roślin i zwierząt
w ekosystemach łąki, lasu, jeziora. To tylko część zadań, jakie zostały zaplanowane do realizacji w roku szkolnym 2017/2018. W dalszym ciągu będą podczas zajęć  używane zestawy pomocy dydaktycznych według modułów : Ochrona powietrza atmosferycznego, wód, gleb i powierzchni ziemi, energia  odnawialna, obserwacje, pomiary dydaktyczne, inne (puzzle, plansze, gry i filmy edukacyjne o tematyce ekologicznej). Ponadto będą organizowane konkursy tematyczne dla uczniów z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, spotkania ekologiczne z udziałem społeczności lokalnej, wyjazdy edukacyjne (stacja uzdatniania wody, ścieżka przyrodnicza w Czernicy) oraz wycieczki po najbliższej okolicy w celu obserwacji ekosystemów łąki, lasu, jeziora.

Dzięki tak wyposażonej pracowni ekologicznej uczniowie klas I-VII w nowoczesny i ciekawy sposób mogą zdobywać
i poszerzać wiedzę ekologiczno-przyrodniczą. Realizacja projektu  kształtuje zainteresowania uczniów ekologią, ochroną przyrody i środowiska, podnosi jakość edukacji ekologicznej w szkole podstawowej.

Teresa Dudzińska